Relacja z Zimowiska “Opowieści z Narnii” 2019

Relacja z Zimowiska “Opowieści z Narnii” 2019

W tegoroczne ferie trzy hufce, Powiatu Włocławskiego, Golub-Dobrzyń oraz Toruń miały okazję lepiej się poznać na zimowisku „Opowieści z Narnii” organizowanym w Gałczewie od 21.01 do 25.01.2019 r. Komendantką zimowiska była phm. Eliza Zaborowska, zastępcą komendanta do spraw programowych – pwd. Justyna Paprocka. Funkcję kwatermistrza pełnił phm. Adam Wiznerowicz, a oboźnego – phm. Michał Ryniec. Ponadto członkiem komendy był phm. Mariusz Frydryszewski.

Zimowisko pozwoliło nam przenieść się do Narnii i przeżyć tam niezwykłe przygody. Każdy uczestnik został członkiem znamienitego narnijskiego rodu. Wszyscy mieli okazję popisać się swoją siłą, odwagą i sprawnością fizyczną podczas naboru do Armii Aslana, a przedostatniego dnia odbyło się ostateczne starcie z Białą Czarownicą. Niełatwo było sprostać wszystkim zadaniom w Narnii, ale harcerze starali się z całych sił!

Pierwszego dnia, już po zakwaterowaniu i obiedzie, wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 8 grup – narnijskich rodów. Zadaniem każdej grupy było stworzenie swojej obrzędowości: herbu, okrzyku lub piosenki oraz atrybutu. Po kolacji odbyło się świeczkowisko powitalne, na którym nastąpiła prezentacja rodów. Oprócz tego każda grupa proponowała zabawę lub pląs, dzięki czemu wszyscy się szybko poznaliśmy i zintegrowaliśmy.

Kolejnego dnia, tuż po śniadaniu, ruszyliśmy na grę terenową „Bohaterowie Narnii”. Gra zmusiła nas do wytężenia umysłów np. podczas rozwiązywania zagadek logicznych. Mieliśmy wiele frajdy w rozpoznawaniu słodyczy z zakrytymi oczami lub śpiewaniu piosenki dla fauna Tumnusa. Po obiedzie zwiedziliśmy Gałczewo,  a potem na podstawie uzyskanych informacji napisać notatkę do przewodnika turystycznego. Wobec tego każdy patrol poszerzył swoją wiedzę o tej małej miejscowości. Wieczorem odbył się seans „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i Stara Szafa”. Po obejrzeniu filmu wszyscy uczestnicy byli w pełni wprowadzeni w fabułę zimowiska.

W środę ogłoszono nabór do Armii Aslana. Aslan poszukiwał najdzielniejszych i najsprawniejszych osób, więc o wcieleniu do jego armii miały zdecydować zawody sportowe. Konkurencji było naprawdę wiele, aby każdy miał możliwość pokazać, w czym jest najlepszy. Wobec tego sprawdzono np. precyzję zawodników, którzy starali się przenieść piłeczkę tenisową na łyżce. Wszyscy upewnili się o swojej dobrej kondycji podczas biegów na czas czy skakaniu żabką na określonym dystansie. Okazało się, że część uczestników ma takie niestandardowe umiejętności jak kręcenie hula-hoopem z piłką pod koszulką. Harcerze zaprezentowali się na zawodach tak dobrze, że każdy otrzymał pamiątkowy medal. Wieczorem odbył się Festiwal Artystyczny. Każdy uczestnik mógł wyrazić siebie w dowolny sposób, sam lub z grupą. W ten sposób nie zabrakło rysunków, śpiewów, recytacji i tańców. Większość występów została przyjęta gorącymi oklaskami.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Młodsi udali się na zajęcia historyczne, a w tym czasie starsi harcerze mogli poszerzyć swoją wiedzę o nałogach i jak się przed nimi chronić. Później zuchy i młodsi harcerze brali udział w zabawach integracyjnych i ruchowych, a starsi uczestniczyli w zajęciach historycznych. Po obiedzie nadszedł czas na Bitwę z Białą Czarownicą. Aby ją pokonać, każdy ród musiał znaleźć na terenie wokół szkoły różne karty. Na kartach znajdowały się postaci, które posiadały określoną liczbę punktów. Zadaniem każdego rodu było zebranie tylu postaci, aby razem uzyskać więcej niż 100 punktów – tyle punktów posiadała Biała Czarownica. Niestety nie wszystkim rodom udało się pokonać Czarownicę. Harcerze osłabili ją jednak na tyle, że długo będzie musiała zbierać siły do ponownej bitwy. Po kolacji wszyscy zebraliśmy się na ostatnim wspólnym świeczkowisku. W jego trakcie większość instruktorów opowiedziała swoje własne historie związane z początkiem przynależenia do ZHP. Mogły one stać się inspiracją dla młodszych harcerzy do dalszej harcerskiej wędrówki.

W piątek, po spakowaniu i sprzątnięciu szkoły, odbył się apel pożegnalny. W jego trakcie każdy hufiec otrzymał kilka gier planszowych, które mogą dostarczyć wiele radości na zbiórkach. Ponadto upominki otrzymała kadra i opiekunowie za przygotowanie zimowiska i opiekę nad harcerzami.

Zimowisko „Opowieści z Narnii” dostarczyło nam wiele wspaniałych wrażeń i doświadczeń. Każdy uczestnik miał okazję poznać harcerzy z innych hufców i zawiązać nowe przyjaźnie. Miejmy nadzieję, że będą one trwały jak najdłużej i obyśmy mogli ponownie spotkać się na harcerskim szlaku.

pwd. Wiktoria Stęczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *