Manewry Harcerskie Harcmagedon 2019

Manewry Harcerskie Harcmagedon 2019

W dniach 18 – 20 października 2019 r. odbyła się jedna z największych imprez Hufca ZHP Powiatu Włocławskiego – Manewry Harcerskie Harcmagedon. Do Szkoły Podstawowej w Choceniu przyjechały drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze z: Boniewa, Chocenia, Chodcza, Kowala, Kruszyna i Lubienia Kujawskiego. Ponadto gościliśmy harcerzy z Hufca ZHP Nakło. Łącznie w Manewrach wzięło udział ponad 200 harcerzy.

Komendantką Manewrów była pwd. Justyna Paprocka. Funkcję kwatermistrza zlotu pełnił phm. Piotr Jankowski. Za program zlotu odpowiedzialna była phm. Eliza Zaborowska. Zastępcą komendantki ds. finansów była phm. Katarzyna Jankowska. Za trasę biegu odpowiedzialny był Sebastian Czapiewski. Funkcję oboźnego Harcmagedonu pełnił phm. Michał Ryniec.

Po przybyciu na miejsce wszystkich uczestników odbył się apel rozpoczynający Manewry. Po powitaniu i zapoznaniu się z komendą zlotu, rozpoczęły się zajęcia programowe. Harcerze mieli okazję popisać się ogólną wiedzą podczas HarcQuizu. Nie zabrakło pytań z zakresu wiedzy o ZHP, flagach państw, zwierzętach czy nawet znajomości pewnych faktów o naszym hufcu. Wyniki uzyskane podczas HarcQuizu były już wliczane do ogólnej punktacji Harcmagedonu, więc dobrze było wykazać się obeznaniem w powyższych kategoriach.

W nocy z piątku na sobotę miało miejsce Zobowiązanie Instruktorskie. Niezmiernie miło jest nam powitać w gronie instruktorów naszego hufca pwd. Katarzynę Kostatańską, pwd. Sławomira Rewersa i pwd. Kacpra Mosaka. Życzymy wielu sukcesów i owocnej pracy w swoich drużynach!

W sobotę odbyło się to, co najważniejsze podczas Harcmagedonu – bieg patrolowy. W tym roku harcerze na czas biegu przenieśli do świata gier karcianych i planszowych. Na punktach czekały na nich rozmaite wersje znanych gier np. kółko i krzyżyk czy saper. Uczestnicy biegu musieli wykazać się sprytem podczas rozwiązywania zagadek matematycznych z zapałkami lub w czasie odtwarzania „czarnych historii”. Znajomość pojęć harcerskich przydała się podczas gry w „tabu” harcerskie. Podsumowując, tegoroczny Harcmagedon dostarczył wszystkim mnóstwo rozrywki, jak i wyćwiczył w harcerzach spryt, umiejętności współpracy oraz zdolności do radzenia sobie z nietypowymi zadaniami.

Wieczorem, w ramach odpoczynku po wyczerpującym biegu wszyscy popląsali i wzięli udział we wspólnych zabawach. Umożliwiło to integrację z nowymi harcerzami, których mamy w hufcu coraz więcej m.in. z członkami 7. próbnej Drużyny Wędrowniczej „Aqua Silvam” czy z 68. próbnej Drużyny Harcerskiej “Lacerta”.

W nocy, kiedy wszyscy już smacznie spali, odbyło się bardzo ważne wydarzenie dla 17 druhen i druhów z następujących drużyn: 24. Drużyny Harcerskiej „Wilczęta” z Kowala, 55. Choceńskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Fluctus” i 10. Choceńskiej Drużyny Harcerskiej „Wataha”. Złożyli oni tej nocy Przyrzeczenie Harcerskie. Mamy nadzieję, że będzie to dla nich niezapomniane wydarzenie, a złożone Przyrzeczenie stanie się motywacją do dalszej harcerskiej pracy.

W niedzielę, tuż po wysprzątaniu bazy, nastąpił wyczekiwany przez wszystkich moment – ogłoszenie wyników. Oto lista najlepszych patroli:

Trasa harcerska
I 46. DH Wichry z Boniewa
II 68. pDH Lacerta z Chodcza + 10. ChDH Wataha z Chocenia
III 15. DH Poszukiwacze z Kruszyna

Trasa starszoharcerska i wędrownicza
I 40. DW Wadera z Kowala
II 2. DSH z Lubienia Kujawskiego + 41. WDH Muppety z Lubienia Kujawskiego
III 34. DSH Młode Wilki z Kowala (patrol 1.)
IV 12. DSH Vulpis z Chodcza
V 55. ChDSH Fluctus z Chocenia

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Manewry Harcerskie Harcmagedon to jedna z najbardziej wyjątkowych imprez w naszym hufcu. Liczba biorących w niej harcerzy z roku na rok się zwiększa, a dzięki temu organizatorzy wciąż mają motywację do przygotowywania ciekawego i niezapomnianego dla uczestników zlotu. Oby w kolejnej edycji Harcmagedonu było nas jeszcze więcej!

pwd. Wiktoria Stęczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *