Relacja ze Zlotu „Akcja pod Arsenałem”

Od 29 do 31 marca 2019 r. Lubień Kujawski zmienił się w miasto z lat 40. XX wieku. Po ulicach chodzili harcerze w strojach z epoki, na murach widniały symbole Polski Walczącej…A to wszystko za sprawą Zlotu „Akcja pod Arsenałem”!

Aby uczcić 76. rocznicę Akcji pod Arsenałem do Lubienia Kujawskiego przyjechało prawie 200 harcerzy: z Boniewa, Chocenia, Chodcza, Kowala, Kruszyna, ale również z Golubia – Dobrzynia i Torunia. Funkcję komendanta zlotu pełnił pwd. Adam Latowski, a kadrę zlotu stanowili członkowie 2 DSH im. Bohaterów Warszawy.

W piątkowy wieczór, po apelu powitalnym, uczestnicy mieli za zadanie uzupełnić tekst o Lubieniu Kujawskim. Nie były to jednak banalne informacje, dlatego trzeba było odwiedzić wspomniane w tekście miejsca i dokładnie się im przyjrzeć.

W sobotę okazało się, że w mieście działają Szare Szeregi, a głównym celem uczestników jest nawiązanie z nimi współpracy. Trzeba było to jednak zachować w tajemnicy, bo Lubień był kontrolowany przez patrole niemieckie. Aby zyskać zaufanie tajnej organizacji należało się wykazać sprytem i zaradnością podczas biegu patrolowego. Harcerze więc budowali tratwy, pomagali przekazywać leki i żywność, zaznaczali swoją obecność malowaniem znaku Polski Walczącej w odpowiednich miejscach i wiele, wiele innych. Wieczorem wszyscy uczestnicy zlotu zostali zaproszeni na spektakl do Centrum Kultury w Lubieniu Kujawskim. Przedstawienie miało na celu przypomnienie najważniejszych informacji o Akcji pod Arsenałem i jej znaczeniu w dzisiejszych czasach.

W niedzielę harcerze udali się na Mszę Św. sprawowaną w intencji walczących w Akcji pod Arsenałem. Później odbył się apel końcowy na którym ogłoszono zwycięzców poszczególnych tras.

Trasa harcerska:
I miejsce – 74. DSH „Spartanie” z Nowej Wsi
II miejsce – 14. DH „Czarne Stopy” z Lubienia Kujawskiego
III miejsce – 24. DH „Wilczęta” z Kowala

Trasa starszoharcerska i wędrownicza:
I miejsce – „Vilkija” – Chabrowa 18 Toruńska DH „Las”
II miejsce – 34. Drużyna Starszoharcerska „Młode Wilki” z Kowala
III miejsce – 40. DW „Wadera” z Kowala

Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!

Dzięki świetnej fabule i dobrej organizacji Zlotu wszyscy uczestnicy mogli w nietypowy sposób przypomnieć sobie i upamiętnić wydarzenia z 26 marca 1943 r. Obyśmy mieli możliwość spotkać się w Lubieniu Kujawskim za rok!

pwd. Wiktoria Stęczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *